TCO Gävleborg

Här är hela styrelsen med kontaktuppgifter 

Ordförande
Marie Frestadius, Lärarförbundet
marie.frestadius@sandviken.se

Vice ordförande
Stefan Wiborgh, Unionen
stefan.wiborgh@sandvik.com

Kassör
Victoria Hallin, Lärarförbundet
victoria.hallin@gavle.se

Sekreterare
Lotta Eriksson, Vision
eva.charlotte.eriksson@regiongavleborg.se

 

Ledamöter
Fredrik Ström, ST
fredrik.strom@kriminalvarden.se

Liw Schönning-Myrberg ST
liw.sconning-myrberg@arbetsformedlingen.se

Sten Öberg, Vision
sten.oberg@gavle.se

Christina Norling, Vårdförbundet
christina.norling@vardforbundet.se

Stefan Rymbacka, Unionen
stefan.rymbacka@sandvik.com

Vakant, Vårdförbundet

Revisor                     
Annette Sköld, Vårdförbundet
anette.skold@vardforbundet.se

Revisors ersättare       
Sara Sjölin, Vision

 

Det här löser inte problemen, politiker

I överenskommelsen mellan S, C, L och MP finns två besked som är högt prioriterade för TCO-medlemmarna, men att man vill förändra las är inte det som behövs för att förändra arbetsmarknaden, skriver Eva Nordmark på Aftonbladet Debatt.

Läs mer här

TCO:s plattform inför valet till Europaparlamentet

EP-valet i vår är viktigt eftersom parlamentet stiftar lagar som har betydelse för Sveriges ekonomi och välständ. Hur politiken utformas i EU påverkar TCO-förbundens medlemmar.

Läs mer här

Arbetsrätten är inte ett av Sveriges stora problem

Arbetsrätten är inte ett av Sveriges stora problem. Istället bör den politiska diskussion handla om reformer som rör andra områden som: ubildning, jämställdhet, pension, kompetensförsörjning, skolan, klimatet och skattereform, skriver Eva Nordmark på Aftonbladet Debatt.

Läs mer här

Laddar ...

Hitta ditt fackförbund

Använd filtret nedan för att hitta ditt fackförbund