TCO Gävleborg

Här är hela styrelsen med kontaktuppgifter 

Ordförande
Marie Frestadius, Lärarförbundet
marie.frestadius@sandviken.se

Vice ordförande
Stefan Wiborgh, Unionen
stefan.wiborgh@sandvik.com

Kassör
Victoria Hallin, Lärarförbundet
victoria.hallin@gavle.se

Sekreterare
Lotta Eriksson, Vision
eva.charlotte.eriksson@regiongavleborg.se

 

Ledamöter
Fredrik Ström, ST
fredrik.strom@kriminalvarden.se

Liw Schönning-Myrberg ST
liw.sconning-myrberg@arbetsformedlingen.se

Sten Öberg, Vision
sten.oberg@gavle.se

Christina Norling, Vårdförbundet
christina.norling@vardforbundet.se

Stefan Rymbacka, Unionen
stefan.rymbacka@sandvik.com

Vakant, Vårdförbundet

Revisor                     
Annette Sköld, Vårdförbundet
anette.skold@vardforbundet.se

Revisors ersättare       
Sara Sjölin, Vision

 

Partierna måste ha orken och viljan att samarbeta

Vi är 1,4 miljoner, mitt i samhällets och arbetsmarknadens förändring. Nu efter riksdagsvalet behöver vi partier som har orken och viljan att samarbeta över blockgränserna.

Läs mer här

Myt att a-kassan är generös

Det finns en föreställning om att ersättningen till arbetslösa är särskilt generös i Sverige. Det stämmer inte. I själva verket är arbetslöshetsersättningen i de flesta jämförbara länder mer generös än i vårt land.

Läs mer här

Handbok ska hjälpa i arbetet mot sexuella trakasserier

Det finns ett före och ett efter #metoo. Ingen på arbetsplatsen ska behöva riskera att utsättas för sexuella trakasserier. Därför har vi tagit fram Handbok mot sexuella trakasserier. Låt boken bli en guide i detta viktiga arbete.

Läs mer här

Laddar ...

Hitta ditt fackförbund

Använd filtret nedan för att hitta ditt fackförbund