TCO Uppsala län

Ordförande
Namn: Pia Forsberg
E-post: Skicka e-post till pia.forsberg46@hotmail.se

Kontakt
Namn: TCO Uppsala län c/o ST-FK Pia Forsberg
Adress: Sandvägen 20 742 92 Östhammar

Styrelse:
Ordförande: Pia Forsberg, pia.forsberg46@hotmail.se

Övriga i styrelsen
Bengt Wiraeus, bengt.wiraeus@uppsala.lararforbundet.se    
Birgit Stare, birgit.stare@enkoping.lararforbundet.se
Peter Lindbergh, peter.lindbergh@polisen.se
Jonas Wärnsberg, jonas.warnsberg@akademiska.se
Magnus Andersson, magnus.andersson@sensus.se
Ivan Gosijer, ivan.gosijer@vardforbundet.se
Christer Solander, christer.solander@uppsala.se



 

Inled samtal om en ny skattereform

Regeringens småändringar gör det skattepolitiska lapptäcket värre, och hot om att riva upp ändringar är inte heller konstruktivt.

Läs mer här

Lokalt samarbete med högskolan höjer kvaliteten

Att ett lärosäte i sin forskning och utbildning har ett samarbete med lokalt och regionalt näringsliv och offentlig sektor är något som höjer kvaliteten, inte tvärtom. Läs TCOs replik i Dagens samhälle.

Läs mer här

Så öppnar vi högskolan för yrkesverksamma

Ge särskilda anslag till dem som jobbar och höj ersättningen för studenter registrerade för vidareutbildning. Ställ om högskolan så att utbildningarna bättre matchar behoven hos de yrkesverksamma, skriver Eva Nordmark, TCO.

Läs mer här

Använd EU:s budget för omställning på arbetsmarknaden

För att bättre klara den internationella konkurrensen bör EU-pengar användas till vidareutbildning i medlemsländer med bristfälliga omställningssystem. Europa måste investerar i inkluderande och jobbskapande tillväxt.

Läs mer här

Ettårskalas för OSA-föreskrift

Arbetsmiljöverkets föreskrifter om organisatorisk och social arbetsmiljö började gälla den 31 mars 2016. TCO och TCO-förbunden har tagit fram en vägledning som ett stöd för tillämpningen av föreskrifterna ute på arbetsplatserna. På ettårsdagen ser vi tillbaka på det gångna året. Vad har hänt ute på arbetsplatserna? Kan vi redan se några förbättringar? Hur går vi vidare? Välkommen till ett frukostseminarium i TCO-huset i Stockholm den 31 mars klockan 8.00 - 9.30.

Se livesändningen här

Känner du framtidens mäktigaste?

Nu kan du vara med och nominera till Framtidens 99 mäktigaste!

Läs mer här

Utredarna

På Utredarbloggen skriver ett gäng utredare som alla jobbar på TCO. På bloggen skriver de om våra aktuella frågor och delar med sig av sina åsikter och insikter.

Läs Utredarna här

Vi ses i TCO-landet

Nu är TCOs namntävling klar och vi har ett namn på vår nya plats i Almedalen.

Läs mer här
img description

#tcosverige

Följ oss på Instagram

img description
img description
img description
img description
img description
image description
Följ oss på instagram

Hitta ditt fackförbund

Använd filtret nedan för att hitta ditt fackförbund