TCO Gävleborg

Här är hela styrelsen med kontaktuppgifter 

Ordförande
Marie Frestadius, Lärarförbundet
marie.frestadius@sandviken.se

Vice ordförande
Stefan Wiborgh, Unionen
stefan.wiborgh@sandvik.com

Kassör
Victoria Hallin, Lärarförbundet
victoria.hallin@gavle.se

Sekreterare
Lotta Eriksson, Vision
eva.charlotte.eriksson@regiongavleborg.se

 

Ledamöter
Fredrik Ström, ST
fredrik.strom@kriminalvarden.se

Liw Schönning-Myrberg ST
liw.sconning-myrberg@arbetsformedlingen.se

Sten Öberg, Vision
sten.oberg@gavle.se

Christina Norling, Vårdförbundet
christina.norling@vardforbundet.se

Stefan Rymbacka, Unionen
stefan.rymbacka@sandvik.com

Vakant, Vårdförbundet

Revisor                     
Annette Sköld, Vårdförbundet
anette.skold@vardforbundet.se

Revisors ersättare       
Sara Sjölin, Vision

 

Den svenska partsmodellen

Hur fack och arbetsgivarorganisationer tillsammans kommer överens om de bästa villkoren på arbetsmarknaden.

Läs mer och se våra filmer

Staten måste ta ett större ansvar för att rusta upp trygghetssystemen!

Vad säger politiken om ansvarsfördelningen mellan stat och arbetsmarknadens parter? Välkommen till analys och samtal tisdag 22 oktober

Läs mer och anmäl dig här

Att gå från lön till studiemedel innebär stora kostnader!

Det krävs en högre ersättningsnivå än den som ges inom dagens studiemedel för att yrkesverksamma ska kunna vidareutbilda sig

Läs mer i rapporten

Laddar ...

Hitta ditt fackförbund

Använd filtret nedan för att hitta ditt fackförbund