Vårbudgeten: kraftfullare förslag kring vidareutbildning behövs
Kompetensförsörjning måste sättas högt upp på den ekonomisk-politiska dagordningen, kommenterar Therese Svanström regeringens vårbudget.
Arbetsmarknadspolitik, miljö och EU - vilka politiska lösningar kan ta Sverige framåt och vilka kompromisser behövs för att nå dit? I Kompromisskampen 2019 tävlar ungdomsförbund och studentförbund i förmågan att kompromissa. Kom och se hur politik tar form i praktiken!
Har du lyssnat på tillräckligt många debatter? Vi behöver fler politiker som lyckas få igenom reformer i riksdagen än politiker som mest fokuserar på att få till snabba poänger i en debatt. Politiker som förmår förhandla och komma fram till kompromisser som kan bygga Sverige starkt. I Kompromisskampen 2019 tävlar ungdomsförbund och studentförbund i förmågan att kompromissa. Kom och se hur politik tar form i praktiken.
Medverkande:
Eva Nordmark, ordförande TCO
Benjamin Dousa, förbundsordförande, MUF
Malin Malm, ordförande, S-studenter
Magnus Ek, förbundsordförande, CUF
Martin Hallander, förbundsordförande, KDU
Aida Badeli, språkrör, Grön Ungdom
Joar Forssell, förbundsordförande, LUF
Jury:
Simon Norrthon, ordförande, Teaterförbundet
Tove Lifvendahl, politisk chefredaktör, SvD
Maria Wetterstrand, tidigare språkrör, Miljöpartiet
Programledare:
Suuz
Kan du inte delta på plats? Följ Kompromisskampen här!
#arbetsmarknadsfrågor, #EU, #kompromisskampen, #miljö, #tcolandet
förbundsordförande, MUF
ordförande, S-studenter
förbundsordförande, CUF
språkrör, Grön Ungdom
förbundsordförande, KDU
förbundsordförande, LUF
ordförande, Teaterförbundet
politisk chefredaktör, SvD
tidigare språkrör, (MP)
ordförande, TCO
programledare
Kompetensförsörjning måste sättas högt upp på den ekonomisk-politiska dagordningen, kommenterar Therese Svanström regeringens vårbudget.
TCO har en i grunden positiv inställning till Arbetsmiljöverkets arbete med att uppdatera regelverket på arbetsmiljöområdet och göra det mer användarvänligt. Men förutsättningen är att det sker med erkännande av skyddsombudens roll och betydelsen av samverkan på arbetsplatsen. Skyddsnivån får inte heller försämras. Dessvärre lever Arbetsmiljöverkets förslag inte upp till våra förväntningar. Det skriver TCO:s jurist Lise Donovan i en debattartikel i tidningen Publikt.
Kvinnorna är de största förlorarna i pandemin, säger TCO:s ordförande i en djupgående nära intervju i Dagens industri Weekend.
Försäkringsbolaget Folksam består av de två ömsesidiga bolagen Folksam Sak och Folksam Liv samt ett antal dotterbolag. På torsdagen valdes TCO:s ordförande Therese Svanström till ny ledamot i styrelsen för Folksam Sak.
Det pågår en debatt just nu huruvida det är bra eller dåligt med gemensam återhämtningsfond för EU. Vi befinner oss just nu mitt i den värsta kris som drabbat Europa under efterkrigstiden och svaret borde vara självklart- vi behöver en återhämtningsplan som leder till en snabb återhämtning.
Krisen på arbetsmarknaden slår hårt med TCO-förbundens medlemmar. Antalet långtidsarbetslösa har ökat tydligt under året. – Självklart är vi oroliga. För att möta det här måste vi satsa ännu mer på utbildnings- och omställningsinsatser, säger Therese Svanström, ordförande för TCO.
Nu hade vi behövt se kraftfullare förslag kring vidareutbildning och kompetensförsörjning. Det säger Therese Svanström, ordförande TCO, i en kommentar till regeringens ekonomiska vårproposition som presenterades idag.
Hur påverkas livspusslet för de tjänstemän som har arbetat hemifrån och de som har fortsatt gå till arbetsplatsen under coronapandemin? Påverkas kvinnor och män på olika sätt? Det är några av frågorna som tas upp i den här rapporten som baseras på en undersökning om tjänstemännens arbetsmiljö och livspussel under pandemin.
Läs vidare
Förbättrad tillgång till högre utbildning i hela landet är inte bara en central fråga för TCO – det är också en fråga som blir än viktigare när arbetsmarknaden förändras i snabb takt. Det är därför oroande att tillgängligheten till högre utbildning utanför lärosätenas huvudorter tycks ha minskat under senare tid.
Läs vidare
Vår ekonomi och arbetsmarknad är i konstant förändring. Coronakrisen har ställt vår förmåga att hänga med i utvecklingen på sin spets. Vår rapport ”Vidareutbildning, varför och för vad? visar att behovet av vidareutbildning och kompetensutveckling är stort. Något det var redan före pandemin. Vi har också flera konkreta förslag på hur förutsättningarna för omställning kan bli bättre för alla…
Läs vidare
Den ekonomiska tryggheten vid arbetslöshet har stor betydelse både för individen och för samhället. I dag består den tryggheten av många olika försäkringar. I den här rapporten går vi igenom utvecklingen av arbetslöshetsförsäkringen - a-kassan - och andra försäkringar sedan 1980 och fram till idag.
Läs vidare
Arbetsvärlden är en webbtidning om arbetsmarknaden. Den ges ut av TCO och görs av en självständig redaktion.
TCO är en centralorganisation för 13 fackförbund som tillsammans har 1,4 miljoner medlemmar.
Använd filtret nedan för att hitta ditt fackförbund.