Vi är mycket oroade över angreppen på förenings- och förhandlingsrätten i Grekland, Italien och Spanien, där rätten att ingå och upprätthålla kollektivavtal underminerats. De åtgärder som vidtagits står i strid med grundläggande rättigheter som är en del av EU-fördraget, de strider mot ILOs kärnkonventioner nr 87 och 98 (om föreningsfrihet och rätten att förhandla kollektivt) och de strider mot den europeiska sociala stadgan.
Sverige kan spela en viktig roll för att skydda grundläggande fackliga rättigheter, genom att villkora svenskt stöd till IMF med att IMF måste garantera att man inte kommer vidta åtgärder som kränker inom ILO överenskomna fackliga rättigheter. Ett minimikrav är att ILOs kärnkonventioner respekteras!
LO och TCO uppmanar statsministern att under rådsmötet och i de diskussioner som förs om IMFs roll när det gäller att möta den ekonomiska krisen, lyfta vikten av att IMF inte kräver åtgärder som kränker fackliga rättigheter. De krisåtgärder som vidtas måste ske med full respekt för grundläggande fackliga fri och rättigheter och detta måste gälla även IMF.
Eva Nordmark
Ordförande TCO
Wanja Lundby-Wedin
Ordförande LO