Anna Forsberg, Kanslichef på TCO

Trots att trenden pekar mot att fler män tar mer pappaledigt är fördelningen mellan kvinnor och män fortfarande mycket ojämn. Och utvecklingen går inte bara mycket långsamt – nu verkar den stanna av. Förändringen det senaste året är från ett indexvärde på 36,3 år 2006 till 36,6 år 2007. Det kan jämföras med förändringen mellan åren 2005 och 2006, från 34,0 till 36,3.

När mammor och pappor delar lika på föräldraledigheten blir index 100. Med årets ökningstakt, 0,3 enheter per år, kommer det att ta 211 år innan föräldrarna delar lika!

– En jämnare fördelning av föräldraledigheten är avgörande för ökad jämställdhet i arbetslivet. Eftersom män inte tar ut sin andel av föräldraförsäkringen missgynnas kvinnor vid rekrytering, lönesättning och utvecklingsmöjligheter på jobbet. Nästan 60 procent av männen tar inte ut någon egen föräldraledighet alls under barnets första år. Det är sorgligt att så många män tycks vara beredda att göra om äldre generationers misstag: att prioritera ner ansvaret som förälder, säger TCOs ordförande Sture Nordh.

Andelen pappor som tagit ut föräldrapenning har inte ökat utan snarare minskat på marginalen sedan 2006. Även ökningen i antal dagar verkar ha stannat av. Papporna tog i genomsnitt ut en knapp halvdag mer under 2007 jämfört med 2006. Regionalt och lokalt har flera län och kommuner backat i pappaindex.

– Resultatet måste fungera som en varningsklocka. TCO har under de senaste åren drivit frågan om en jämställdhetsbonus för att åstadkomma en jämnare fördelning av föräldraledigheten. Att regeringen nu inför en jämställdhetsbonus i föräldraförsäkringen är bra. Men konstruktionen, med skattelättnader för den förälder som har lägst inkomst, är för krånglig. TCOs modell är enklare och skulle ge önskad effekt mycket snabbare. Vårdnadsbidrag, däremot, kommer inte att göra föräldraskapet mer jämställt, säger TCOs kanslichef Anna Forsberg.

Tretton län har förbättrat sina index och sju län har gått tillbaka sedan 2006. Mest har Örebro län backat. Det län som ökat mest är Blekinge. I topp finns Västerbottens län, Uppsala län och Jämtlands län. Liksom förra året intar Skåne sista placeringen. Näst sist ligger Jönköpings län. Trea från slutet är Kalmar län.

Årets vinnare bland kommunerna är Strömsund med ett index på 51,9, följd av
Robertsfors och Bräcke, båda på 48,2.
 
TCOs pappaindex bygger på Försäkringskassans statistik över föräldralediga.

Rapporten "Pappaindex 2007" (PDF)

Länslistan (PDF)

De 20 bästa kommunerna (PDF)

De 20 sämsta kommunerna (PDF)

Rikspressmeddelande (detta pressmeddelande som PDF)

Blekinge Pressmeddelande (PDF)

Dalarna Pressmeddelande (PDF)

Gotland Pressmeddelande (PDF)

Gävleborg Pressmeddelande (PDF)

Halland Pressmeddelande (PDF)

Jämtland Pressmeddelande (PDF)

Jönköping Pressmeddelande (PDF)

Kalmar Pressmeddelande (PDF)

Kronoberg Pressmeddelande (PDF)

Norrbotten Pressmeddelande (PDF)

Stockholm Pressmeddelande (PDF)

Skåne Pressmeddelande (PDF)

Södermanland Pressmeddelande (PDF)

Uppsala Pressmeddelande (PDF)

Värmland Pressmeddelande (PDF)

Västerbotten Pressmeddelande (PDF)

Västernorrland Pressmeddelande (PDF)

Västmanland Pressmeddelande (PDF)

Västra Götaland Pressmeddelande (PDF)

Örebro Pressmeddelande (PDF)

Östergötland Pressmeddelande (PDF)